KİREN (KIZILCIK) KOMPOSTOSU

MERHABALAR..UZUNCA BİR ZAMANDIR BLOGCUDA YAZMIYORDUM BAZI ARKADAŞLARIM NERELERDESİN DİYE SORDULAR SAĞOLSUNLAR GERİ DÖNMEYE KARAR VERDİM.. TARİFLERİMİ GÜNCELLEDİM BİR BİR.. HERGÜN DE GÜNCELLEYECEĞİM ARTIK..BLOGCU ÇOK SAKİN BEN DE BİRAZ KIRGINIM ASLINDA...UMARIM BU SAKİNLİK YERİNİ GÜZEL BİR HAREKETLİLİĞE BIRAKACAKTIR...

HEPİNİZE KUCAK DOLUSU SEVGİLER...


Malzemeler:
500 g. kiren (kızılcık)
2,5 lt. su
2,5 su bardağı tozşeker
1-2 damla limon suyu
 


Yapılışı:
Kirenler güzelce yıkanıp tencereye alınır ve üzerine soğuk suyu dökülüp orta ateşte kaynatılır, kaynadıktan sonra suya iyice rengini verip meyveleri yumuşadığında şekeri ilave edilip bir iki damla limon suyu damlatılır ve 15 dakika daha kaynatılıp ocaktan alınarak iyice ılıyana kadar dinlendirilir. Ilındıktan sonra buzdolabına alınıp iftarda buz gibi servis edilir..

Afiyet bal şeker olsun..

Kiren ile ilgili kısa bir bilgi de paylaşmak istiyorum sizlerle..

"Kızılcık (Cornus mas), kızılcıkgiller (Cornaceae) familyasından bir ağaç türü. Isparta ve Eskişehir'de Ergen, Sinop, Kastamonu ve Samsun çevresinde Kiren olarak anılır.

En fazla 5-8 m boy yapar. Yapraklar koyu yeşil, her iki yüzü tüylü, damarlar paralel, damarlar boyunca tüylüdür. Şubat-Mart ayında açan sarı renkli küçük Çiçekleri vardır, meyveleri kırmızı renkli, eliptik şekillidir. Kızılcık ağacı kuru, balçıklı topraklarda yetişir, çoğalması tohumlar yardımıyla gerçekleşir.
Kızılcık meyvelerinin tadı ekşi olup, taze ya da kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, tarhana, hoşaf, reçel ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır.
Çiçek kurulu Odunu lifli olup çok esnek ve dayanıklıdır, yoğunluğu fazla olduğundan suda batar. Baston ve sopa yapımında kullanılır. Kabuğundan boya, yapraklarından tanen elde edilir. Bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir.
Kızılcık meyvesi şeker ilave edilmiş suda kaynatılıp, kapalı kaplarda uzun süre saklanabilir ve yemek arasında içecek olarak tüketilebilir.
Kızılcık yükseklik çok artmadıkça meyve verir.Ayrıca çok fazla su isteyen bir yapısı vardır."
KAYNAK: WIKIPEDIA

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !