Tatlı Pastane Kurabiyesi

Pırıl pırıl bir günden merhaba hepinize sepetimde bol bol sevgiler var sizin için:))
Bugün düne nazaran çok daha iyiyim..Dün boş duramadım çünkü bayramlık kurabiyelerimi yaptım..:)) Hatta akşam Mine Ablam aradı ona da söyledim "iyiyim kurabiye yapıyorum" dedim.. "Ayyy ben diyorum hamarat gelin" dedi, yüzümde güller açtırdı sağolsun..
Yorumla, mesajla, maille, telefonla, facebook aracılığı ile bana geçmiş olsun dileklerini belirten tüm arkadaşlarıma, ablalarıma teşekkür ediyorum..
Gelelim kurabiyelerimize.. Kurabiyeler gerçekten pastane kurabiyesidir...80' li yılların ortalarında İstanbul' un ünlü pastanesi Baylan' da çırak olarak çalışan dayım vermiş bu tarifi anneme.. Hatta metal kalıplar da var ama ben onları kullanmayı sevmiyorum.. Kendi kalıplarımla yapıyorum.. O zamanlar çok yapılır ve satılırmış bu kurabiyeler pastanelerde bilenler bilirler, lakin ben bilmiyorum:))
Kastamonulular veya Kastamonulu tanıdıkları olanlar bilirler özellikle İstanbul' da yufkacı, kadayıfçıların yüzde sekseni Kastamonuludur:)) Ailecek çalışırlar.. Pastacılıkda pek yaygındır kısacası biz hamur işini ve pastacılığı çok seven bir milletiz:)) Dayım da keşke baylandaki kariyerini devam ettirseymiş kimbilir neler öğrenirmişiz..:)) Krem şantisini bile kendi yaparmış pastaların annemm öyle söylüyor..Gel gelelim unutmuş aradan yıllar geçince..
İşte böyle bayramlarda yapar ve ikram ederiz bu kurabiyeleri biz..Sizlerde belki yaparsınız diye buyrun tarife..

Malzemeler:
500 gr. un
200 gr. pudra şekeri
250 gr. margarin
1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilin
2 adet oda sıcaklığında yumurta (1 tanesinin sarısı ayrılacak)

Yapılışı:
Derin bir yoğurma kabına toz malzemelerin tamamı elenir, ortası havuz şeklinde açılır. Açılan havuzun içine iyice yumuşatılmış margarin ve oda sıcaklığında iki yumurta kırılır. Bir yumurtanın sarısı ayrılır. Malzemeler iyice özleşecek şekilde yaklaşık yarım saat güzelce yoğrulur. Çok yumuşak kıvamlı bir hamur çıkıyor.
Elde edilen hamur ikiye ayrılıp merdane ile bir parmak kalınlığında açılıp kalıplarla kesilir.. Yağlı kağıt serili tepsiye sıralanmış kurabiyelerin üzerine yumurta sarısı sürülüp çatalla çizilir ve önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 25 dakika pişirilir.

NOT: Dayanıklı bir kurabiyedir. Cam kavanozda hava almayacak şekilde yaklaşık iki hafta saklanabilir..Özelliği kalın kalın olmasıdır:))

Afiyet Bal Şeker Olsun....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !